Įtakingiausi Lietuvos alaus žmonės

Kažkaip beveik kaip ir bebaigiant šiuos metus… O kitais metais jau 20 metų sukanka nuo to laiko, kai aš esu alaus rinkoje. Todėl mačiau viską iš įvairių pusių. Todėl paskelbsiu kelis topus. Kad iš šono pažiūrėt kas visgi yra kas. Nepriklausomo alaus žinovo pirmasis top-5 tai žmonės, kurie mano manymu turėjo didžiausią įtaką alaus rinkoje per tuos metus. Ir nesvarbu gerą ar blogą. Bet prašome – įtakingiausi žmonės Lietuvos aluje per šiuos 20 metų:

V VIETA. Algirdas Nomeika
Idėja surengti lietuvišką „oktoberfest“ gimė būtent šio žmogaus galvoje. Ir beveik 12 metų alaus šventė „Tris dienas tris naktis“ išliko vos ne vieninteliu tokiu renginiu Lietuvoje. Pradžioje kritikuota dėl besaikio gėrimo, su kiekvienais metais ji galų gale pavirto tikra kontroliuojama alaus švente. Vien tik ką reiškė, kad muzikinėje dalyje paskutiniais šventės gyvavimo metais sugrodavo po 10-15 muzikinių grupių kasdien. Tiesa jau paskutiniais metais dėl nesutarimų su naujuoju Vilniaus meru (norinčiu prichvatizuoti Vingio parką), šventė išsikėlė į Kauną bei į Trakus. O vėliau tyliai ir ramiai numirė. Bet ne mūsų širdyse. Vien tik ką reiškė, kad bene didžiausiose šventėje 2008-2012 metais dalyvavo virš 50 alaus daryklų ar importuotojų, o alaus pasirinkimas buvo skaičiuojamas šimtais rūšių.

IV VIETA. Tomas Kučinskas
1999 metais, į Lietuvą atėjus „Carlsberg group“ jis išėjo iš „Pepsi Cola“ ir tapo „Švyturio“, bei jų dukterinių įmonių koncerno vadovu. Nuo tų metų Lietuvos rinka pasivertė, o „Švyturys“ tapo rinkos lyderiu. Nors tais metais užsidarė nemažai mažų alaus daryklų, bet alaus, kaip kokybiško gėrimo įvaizdis gerokai pakilo – alus iš pigiausio proletarų gėrimo patapo aukščiausiu lygiu vertinamu gėrimu. Net ir mažieji alaus gamintojai pradėjo stiebtis, nenorėdami kokybiškai nelikti šešėlyje. Vėliau p. Tomas išėjo į kitą verslą, bet vis dar išlieka geriausių verslininkų sąrašuose.

III VIETA. Simonas Gutautas
Talentingas namų aludaris, laiku priglaustas „Dundulio“ alaus gamintojų. Būtent jis išvirė pirmą gamyklinį stautą Lietuvoje, supažindino lietuvius su pirmuoju lietuvišku IPA. Savo ieškojimuose, jis kaip archeologas ir istorikas pasitelkia šias žinias vis naujiems alaus skoniams, bei istoriškai atstatytiems receptams. Pats savęs jis nesureikšmina, bet mes negalim nepaminėti jo tarp įtakingiausių alaus sferos žmonių.

II VIETA. Audrius Vidžys
Pradėjęs veiklą alaus rinkoje, Lietuvos aludarių asociacijos viceprezidentu, vėliau tapęs prezidentu, visada turėjo svarų žodį tarp aludarių. Jo buvimo LAA prezidento metu iškilo didieji aludariai, pradėtos tiekti kokybiškos medžiagos, ko pasekoje iškilo ir alaus kokybė, išbridusi iš tarybinių „gostų“. 2008 metais palikęs šį postą, jis su bendraminčiais įkūrė „Alaus Namus“, kurie tapo dar viena mažų alaus daryklų sala Vilniuje. Būtent „Alaus namų“ bei „Šnekučio“ tandemas privertė vilniečius pasirinkti kitą alų, nei korporacijų. Atsirado mieste kelios dešimtys tokio stiliaus alubarių klonų – prasidėjo revoliucija. 2016 metais įsigijęs „Piliaulaukio“ pramogų centrą, atidarė ten ir savą alaus daryklą. Pagal išsilavinimą – alaus technologas.

I VIETA. Valentas “Šnekutis” Vaškevičius
Išaugęs vaikų namuose, persikėlęs gyventi į Pasvalį užsiėmė pirma visokiais verslais, kol galiausiai apsisprendė virti alų. Alaus darykla „Šnekutis“, nuo kurios ir kilo Valento slapyvardis, veikė gan sėkmingai. Bet vėliau dėl Valento žemaitiško užsispyrimo prasidėjo nesutarimai su valdžios institucijomis. Jam netgi teko badauti prie seimo, ginant mažų aludarių pozicijas. Po kurio laiko Valentas jau nebetilpo Pasvalyje ir pardavęs visą šeimos turtą persikelia į Vilnių. Atsiranda pirmasis „Šnekutis“ Užupyje. Į Valentą visi žiūri, kaip į kokį idiotą, niekas netiki jo sėkme. Bet vilniečiai, kuriems atsibodo standartiniai gazuoti alaus gėrimai, užkariauja „Šnekutį“. Netilpdamas Užupyje jau po pusmečio atidaro antrą „Šnekutį“ Šv. Stepono gatvėje, dar po kelių metų atsiranda ir trečiasis Šv. Mikalojaus gatvėje. Beje išduosim paslaptį – „Alaus namai“ turėjo būti trečiuoju „Šnekučiu“ pagal pradinį sumąstymą, bet vėliau buvo nutarta (dėl investicijų pasidalinimo) padaryti visai atskirą projektą. Dabar Valentas yra populiariausias alaus veikėjas Lietuvoje (ypač tarp turistų). Ir tikrai reikia pripažinti, kad būtent šis žmogus išmokė didmiesčius gerti nestandartinį alų. Dar iki to, kai atsirado vadinamas „kraftas“. Išduosiu paslaptį – netrukus bus ir ketvirtas “Šnekutis” Vilniuje!

Leave a Reply