WWII – Glitiškių žudynių kapinės

Užtenka tik apie alų.  Pradedu ir istorinę liniją – apie pirmo ir antro pasaulinių karo istorijos tyrimo  seriją – fotoreportažus. Nieko politinio – tiesiog faktai ir nuotraukos. Tekstai pusiau mano, pusiau paimti iš interneto tinklapių. Nuotraukos griežtai tik mano. Pirmas – gan įdomus 1944 metų įvykis. Netyčia surastas keliaujant pro šoną, namuose pagūglintas ir sužinota tikrai intriguojanti istorija.

Glitiškės – kaimas Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje, 4 km į šiaurę nuo Paberžės, prie kelio 172 Raudondvaris–Giedraičiai–Molėtai , rytiniame Širvio ežero krante.

Glitiškių žudynės – masinės civilių lenkų tautybės gyventojų žudynės, kurias 1944 m. birželio 20 d. Glitiškių kaime įvykdė Lietuvių saugumo policijos būrys keršydamas už Armijos Krajovos narių tą pačią dieną nužudytus 4 bendražygius.

1944 m. birželio 20 d. Armijos Krajovos nariams surengus pasalą lietuvių savisaugininkams, kurių kuopa buvo dislokuota Paberžėje, 5 km nuo kaimo, 2 iš jų nukovė, 2 sužeistus nužudė. Į Glitiškes atvykęs savisaugos kuopos vadas Polekauskas įsakė sušaudyti Glitiškių dvaro darbininkų šeimą, nurodžiusią Armijos Krajovos partizanams, kur slepiasi sužeistieji; jo įsakymu nužudyta ir daugiau Glitiškių dvaro gyventojų. Tą pačią dieną buvo nužudytas ir Glitiškių dvaro administratorius Vladislovas Komaras, kuris buvo nužudytas surengus pasalą prie Paberžės, šiam grįžtant iš Glitiškių žudynių vietos. Po kelių dienų per ekshumaciją rasti 39 žmonių palaikai. Civilinių žmonių žudynės Glitiškėse buvo bene vienintelis atvejis, kai lietuvių karinis dalinys per nacių okupaciją neišlaikė lenkų ir lietuvių santykių įtampos, kilusios dėl Armijos Krajovos antilietuviškos veiklos, lietuvių terorizavimo Rytų Lietuvoje. Vokiečių okupacinės valdžios teismo nuosprendžiu Polekauskas buvo sušaudytas. Po įvykių Glitiškėse Armijos Krajovos 5 brigada 1944 m. birželio 23 d. surengė vadinamąją keršto akciją Dubingiuose ir jų apylinkėse, kur Dubingių žudynių metu nužudyta 27 lietuvių tautybės gyventojų.

Įdomus skaitalas apie šį įvykį: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/lietuviai-ir-lenkai-istorines-neapykantos-pedsakais.d?id=13460562

Leave a Reply