Egiptas: Ten kur atsirado alus, ir dabartinė jo padėtis piramidžių krašte

Gerai padirbėjus reikia ir pailsėti. Taigi pirmas kartas Afrikoje. „Alaus namų“ buvau tiesiogine tą žodžio prasme išsiųstas į Egiptą. Todėl reikia aprašyti kas ten per alus. Visų pirma skrydis – „duty free“ Vilniaus oro uoste alus brangesnis nei bet kuriam Vilniaus kioske (6 skardinės – 20 Lt), lektuve skardinė „Kalnapilio“ – 10 Lt arba 3 eurai. Na bet su „Švyturio“ skardinėmis (na nebuvo ten ko daugiau iš daiktų panašių į alų!) kelionė neprailgo ir štai jau lėktuvas nusileidžia Hurghadoje. Pirma mintis – kur alus?

Pagal vietos įstatymus alkoholio parduotuvėse nėra – per 48 valandas nuo atskridimo turistai jo gali įsigyti vadinamose „duty free“ parduotuvėse. Bet likimas taip lėmė, kad man atskridus viena jų sudegė, o antra buvo velniai žino kur, kitame miesto gale. Bet be alaus nelikau.

Visuose baruose alus liejasi laisvai visą parą. Viešbučio bare man jo pardavė net 5 val. ryto. Kadangi ne degintis skridau, viešbutin kuris buvo ne „all included“, bet užtat miesto centre, vos 100 mertų nuo pagrindinės miesto gatvės ir vos 100 metrų į kitą pusę nuo jūros. Pirmą vakarą, jau sutemus atsisėdau lauko kavinėje „Sea Gull“ ir iškarto įsitraukiau į alaus meniu. Pirmasis egiptietiško alaus gurkšnis buvo „Meister Max“, baisi bjaurybė, 8 laipsnių macnumo, tokiam karštyje ir tokį stiprumą? Nea, toliau einame prie silpnesnių. „Luxor Weizen“ – į kvietinį gal ir panašus, bet net iki lietuviško kvietinio netraukia, bet jau žymiai geriau nei prieš tai gertas pilstukas. Žodžiu 1 „Meister“ ir 2 „Luxor“ – 48 vietos svarai (24 Lt). Išsinešimui į viešbutį paimti 6 buteliukai skirtingo alaus – 70 svarų (35 Lt). Na bet kavinė pasitaikė iš brangesnių, kaip vėliau pasirodė.

Sekanti diena prasidėjo nuo pasivaikščiojimo po valkatų rajoną – šeštą ryto visi dar miega, dirba tik kelios maisto parduotuvės. Pradedame nuo nealkoholinio – „Birell“ – skardinė vienur 2 svarai (1 Lt), gretimoj gatvelėj – 10 svarų. Bet jei igeri vietoje ir gražini butelį, atiduoda 5 svarus. Pastatė dėžę nuo alaus, padėjo pagalvėlę, sako sėskis, gerk. Taip ir padariau. Po „trumpo“ pasivaikščiojimo (maždaug 10 km nuo centro) link prabangių viešbučių rajono, tas pats „Birell“ – 1,5 svaro (0,75 Lt). Tiesa tikras alus ten restoranuose jau po 20-28 svarus (10-14 Lt) už butelį.

Beje per visą miestą mačiau tik vieną barą, kur alus buvo pilstomas iš bačkų, visur kitur stovi šaldytuvai, šaldantys iki 1-2 laipsnių šilumos. Ir ten visas alus tik buteliukais ir skardinėmis. Tiesa bokalą visada pasiūlo, firminį su logo. Du tokie „Stella“ bokaliukai saugiai atkeliavo ir iki Lietuvos…. Ten pas juos daromas biznis iš visko – nori bokalo, nusiperki už 5-7 svarus, nori padėkliuko – svaras. Etiketės ir kamštelius lupk nuo butelio.

Grįžus į miesto centrą pirmame pasitaikiusiame bare – buteliukas „Sakara Gold“ už 9 svarus (4,50 Lt). Bet pasirodo tuo arčiau valkatų rajono, tuo labiau kainos krenta. Tiesa kavinėse sėdi tik turistai ar vietiniai darbuotojai-užseniečiai (jie patys musulmonai, alkoholio nevartoja). Ir visur laisvai gausi alaus išsinešimui, tiesa supakuoto į tamsų juodą maišelį. Tądien rasta aludė „Agro Roma“ tapo mano štabu, juolab alus ten tekainavo 7,5 svaro (3,75 Lt), susidraugavau su padavėju Ronaldo ir „apsauginiu“ Mustafa (jo darbas vaikščioti po gatvę ir kviesti klientus užeiti į barą). Išvažiuojant, kad palikti mažiau svorio bagaže, padovanojau jiems „Alaus namų“ marškinėlius, kuriuos jie iškarto užsidėjo ir vėliau lakstė po barą su jais.

Taigi kokį alų radau Hurghadoje:
„Stella“ – 4,5% – Al Ahram Beverages (Heineken)
„Sakara Gold“ – 4% – Al Ahram Beverages (Heineken)
„Luxor Weizen“ – 5% – Egyptian International Beverages Co. (EgyBev)
„Luxor XXX“ – 10% – Egyptian International Beverages Co. (EgyBev) – 9 Lt skardinė
„Meister Max” – 8% – Al Ahram Beverages (Heineken)

Dar pasitaikė tuščias butelis „Sakara Seven Stars“, kurio pasak Ronaldo jau nebegamina. Savaime suprantama yra ir užsienis –„Heineken“, „Lowenbrau“… Parduotuvėse galima rasti apie 10 rūšių nealkoholinio, bet apie jį ir nerašysiu, kadangi jo daug ir neišragavau, o jis ir yra dažniausiai ne Egipte gamintas. Beje alaus kainą Egipte įtakoja stiprumas – silpnas alus kainuoja dvigubai pigiau nei stipresnis.

Koks patarimas keliaujant į Egiptą? Jei ruošiatės gerti tik alų – neimkite “all included”, nes permokėsite kokius 500 Lt, o realiai už tokią sumą galima mieste išgerti (o ne viešbučio kiemo šaligatvio plyteles trinti) apie 140 bokalų alaus, t.y. 20 per dieną. O valgyti ten per tokius karščius visai nesinori. Per savaitę rimčiau pavalgiau vos du kartus. O šiaip teko ir nusidėti – pavalgyti makdonalde, nes vietinis maistas tikrai gan nepriimtinas lietuvaičio skrandžiui.

Kelionė vyko 2009 metais.

Leave a Reply